BACK FOCUSING PDF Yazdır e-Posta

back focus 300 01

“Back Focus”, makinenizin fokusladığınız objeden daha geride bir netleme elde etmesidir. Eğer net alan istediğiniz noktadan önde oluşuyor ise bu probleme de “Front Focus” problemi denir. Başka bir örnekleme yapacak olursak günlük hayatınızda sevdiğiniz birinin fotoğrafını çektiniz bilgisayara atıp bir baktınız ki kişinin yüzü yerine kulaklarının daha net olduğunu gördünüz işte sizde bir back focus problemi var demektir.

 

back focus 300 02Yandaki görseldeki gibi evinizde bile basit bir test yaparak Back ve Front Fokus problemini anlayabilirsiniz. 5 adet aynı marka kibrit kutusunu aralarında 4.5 cm olacak şekilde yandaki gibi yerleştirin. Fotoğraf makinenizi de tripod üzerine yerleştirin. A moduna ( diyafram öncelikli mod ) alın. 50mm f1.8 veya f1.4 lens takın. Diyaframı f1.8 ya da f1.4 e kadar açın. Deklanşör modunu self-timer ( otomatik zamanlamaya ) getirin. Fotoğraf makinenizin odaklamasını AF-S e alıp vizörden baktığınızda etkin netleme noktasını tam merkeze getirin. Önden 3.kibrit ile makinenizin ccd düzlem noktası arasını ölçün. 1.5 metreye ayarlamanız gerekiyor. Ccd düzlem noktası her body nin üzerinde ring  işareti ile belirtilmiştir. Nikon fotoğraf makinelerinde genelde üst kapaktaki lcd nin köşesinde bulunur. Tüm bu hazırlıkları tamamladıktan sonra flaş kapalı konumda iken önden 3.kibrite fokus yapıp deklanşöre basıyoruz. Fotoğrafı bilgisayarınıza attığınızda en net bölge 3.kibrit olmalı. 2. ve 4. kibritler biraz flu olmalı. 1. ve 5. kibritler daha da flu olmalı ve flulukları eşit olmalı. Netice böyle değilse siz değerli Nikon kullanıcılarını servisimize bekleriz. Servisimizde yaptıracağınız AF ayarları sonrasında Nikon cihazınız sizin fokus yaptığınız noktayı net yapacaktır. back focus 03 a

 

Ekran Kırığı Mı?

Ekran arızaları dijital fotoğraf makinelerinde sık rastlanan bir durumdur üzülmeyin! FOTO-TECH de hemen her marka fotoğraf makinesinin ekranı aynı gün içinde en uygun fiyata degisir.

Fiyat bilgisi için 0212-5113131 nolu telefondan arayınız.

Photo Photo

Sensör Temizligi

Sensör temizliği 25 TL!
30 dakikada içinde teslim!

Biz Size Gelelim

fototech_tel_01

Siz bize gelemiyorsanız,
arayın biz size gelelim!